M

Senegal

cestovateľský fotoblog

Senegal bola moja prvá Afrika, myslím tá pravá Afrika. Za prvé: je to bezpečná krajina. Za druhé: je tu nízky stupeň gramotnosti (dokonca tu nie je ani povinná školská dochádzka) a po anglicky vie možno každý 100-tý človek, ak vôbec. Takže ak neovládate aspoň základy francúzštiny, ste úplne stratení. Tak ako sme boli napríklad aj my. Za tretie: ak je to vaša prvá Afrika v tom pravom význame slova, vyrazí vám dych. Prvým dotykom s touto krajinou bolo pre mňa tak trochu  znechutenie. Nemajú tu smetiaky, ani koše. Všetok odpad sa nachádza na uliciach, na ceste, na pláži, všade. Chodia tu na totálne rozbitých autách z roku „5“ na motorkách, bicykloch a najmä na koňoch s vozmi. Nie sú chudobní, skôr ľahostajní voči prírode a okoliu a leniví „upratať“. Každý, aj ten čo brázdi ulice na rozhrkanom koči s koňom má smartfón. Po pár dňoch nasávania atmosféry vás to však dostane. Ich životný štýl je jednoducho to ako žijú, nepretvarujú sa a nepotrebujú ukazovať to čo by chceli ľudia vidieť, jednoducho to čo tu vidíte je originálne, reálne, pravé, neprikrášlené,  také „raw“. Nevyzerajú nešťastne a sú veľmi priateľskí, nikto na ulici po vás nezazerá ak ste inej farby pleti ako oni, berú to úplne normálne. Dá sa povedať, že som sa do tejto krajiny zamilovala.

 

Pre náš výlet v Senegale sme si zvolili rezortnú oblasť v Saly a po pár výletoch, ktoré sme absolvovali, sme sa zhodli, že sme urobili správne, lebo sme si ani nevedeli predstaviť, ako by to mohlo vyzerať niekde, kde to je čo i len o trochu menej „turistické“. Boli sme skupina siedmich ľudí, čo bolo veľkou výhodou napríklad pri požičaní auta aj so šoférom na celý deň, čo vyšlo v prepočte cca 10€ na osobu.

  

Prvé ubytko, ktoré sme mali na dva dni bola úplná katastrofa, najmä kvôli jazykovej bariére. To druhé vlastnil belgičan a tak sme si všetky výlety zorganizovali vďaka nemu. Konkrétne sme navštívili počas jedného dňa mini safari v Reservé de Bandia, kúsok do Saly a  mangrovníkovú lagúnu v Somone. Ďalší deň sme mali celodenný výlet do Dakaru, na ostrov Gorée vyhlásený za svetové dedičstvo UNESCO, ktorý predstavoval v minulosti celých 5 storočí (od 15. do 19. storočia) významné stredisko obchodu s otrokmi v Západnej Afrike a následne neďaleké známe „ružové jazero“ Lac Rose, ktorého červeno-ružovú farbu spôsobuje vysoká koncentrácia soli a prítomnosť istej riasy. Iný deň sme boli chytať ryby s miestnymi, ktoré nám potom náš domáci pripravil na večeru. Išli sme sa zadrhnúť, aké to bolo úžasné. No a posledný deň nás náš belgičan poslal na rybí trh v M´bour. „Toto si dajte na koniec“, povedal nám a pritom sa usmieval. Keď sme tam prišli, pochopili sme prečo. Viac už moje fotky, ktoré hovoria samé za seba a krátke video z trhov, kde sa atmosféra jednoducho fotkou nedala zachytiť.

Na konci blogu nájdete aj mapu miest, ktoré sme navštívili a tradičný itnerár.

Saly Senegal

Saly Senegal

Saly Senegal

Pohľad na ulicu, ktorá viedla do starého centra v Saly

Saly Senegal

Miesta škola, domáci nám povedal, že sa učili francúzštinu.

Saly Senegal

Na výlety sme chodili autom, ktoré sme si prenajali aj so šoférom (inak to ani neodporúčam). Po anglicky vedel len "ok", ale bol veľmi milý. Milé už však nebolo, že sa nám asi 3x pokazilo, ale promptne pribehli domáci a problém počas pár minút vyriešili.

Reserve de Bandia Senegal

Už spomínané safari v Reserve De Bandia. Baboby boli najviac:)

Reserve de Bandia Senegal

Z korby džípu sme videli žirafy, zebry, nosorožce, vtáky, opice, pštrosy, antilopy (žije tu jeden ohrozený druh antilopy, ktorá je najväčšou antilopou na svete) a byvoly. Bol to pekný zážitok, ale bola to ako taká "väčšia zoo", len bez plotov. Ak ste však na safari nikdy neboli, určite by som vám to odporúčila.

Reserve De Bandia

Reserve De Bandia

Spomínaná antilopa Derby

Reserve De Bandia

Reserve De Bandia Senegal

A samozrejme nesmiem zabudnúť ani na krokodíly. Tie boli samozrejme od ostatných zvierat oddelené ohradou:)

Reserve De Bandia Senegal

Reserve De Bandia Senegal

Reserve De Bandia Senegal

Na rybách s miestnymi.

fishing in Saly

Bazén u nášho belgičana sme využli naplno:).

saly senegal

A bola aj romantika...

Saly senegal

Náš šofér menom Iba

saly

Ostrov Gorée, významný pre svoj obchod s otrokmi.

island Gorée Senegal

A mesto Dakar ako po vojne. 

Dakar

Krásna pláž s veľkými vlnami zamorená odpadkami, medzi ktorými sa pásli kozy a kone a v pozadí miestni hrali futbal. Jendého domáceho sme dokonca videli ako na pláži umýva koňa:).

Dakar

Dakar

Pravá tvár Senegalu...

Dakar

Ružovo-červené jazero Lac rose.

Lac Rose Dakar

Voda v ňom bola taká slaná, že vás sama nadnášala.

Lac Rose Dakar

No a spomínaný rybí trh v M´bour.

Fish market M´bour

Mali sme anglicky hovoriaceho sprievodcu, ktorý nám vysvetľoval, že každý čln má 2 motory. Jeden hlavný a druhý záložný, keby sa ten prvý pokazil. Toto bola opravovňa tých motorov:)

Fish market M´bour

Fish market M´bour

Fish market M´bour

Fish market M´bour

Tieto "mozgy" boli obrovské slimáky, ktoré sa vraj sušia a následne sa nimi dochucuje ryža.

Fish market M´bour

Fish market M´bour

Vnútro trhov, kde sa predávali okrem korenín aj látky, oblečenie, šperky, ovocie, zelenina a všetko možné sa fotkou zachytiť nedalo. Teda najmä tá atmosféra a tak pripájam krátke video.

Keďže tu koňa mal skoro každý, jazdenie bolo lacné. A tak sme si dali nielen výlet po mestečku, ale aj po pláži.

Saly

Nesmiem zabudnúť samozrejme na jedlo, ktoré nebolo drahé a chutilo famózne. Obľúbili sme si najmä jednu reštauráciu, ktorej sme hovorili "Garáž", pretože to tam tak vyzeralo. V Kuchyni ste nevideli ani sporák. Varili na plynových bombách a vonku na grile na ohni. Na obrázku sú kalamáre. Nevyzerali nejak krásne, ale išli sme sa po nich pozabíjať, aké boli dobré.

food in Saly senegal

Vidíte tú pani ležiacu na stole v pozadí? To bola naša kuchárka. Variť sa začalo o pol osmej. Keď ste prišli skôr, museli ste čakať. O pol ôsmej sa zobudila, obula si šlapky a išla variť. Výsledok bol vždy mega!

cook in saly

Na mapke sú vyznačené miesta, ktoré sme navštívili.

Map of senegal

 

Itinerár:

Dátum: 14.3. - 23.3. 2018

Letenka Viedeň – Lisabon - Dakar 250€

Ubytovanie 30€ /1 noc/ 1 os. Aj s raňajkami, odporúčam Casa Louka

Požičanie auta aj so šoférom a benzínom cca 12€ na osobu (pri 7 ľuďoch)

Strava v obchode - cca ako u nás

Strava v podniku – 5-10€ za hlavné jedlo

Pivo v podniku 2

Jazda na koni – 13€/hodina so sprievodcom

Vstupenka do Reserve De Bandia 28€/osoba aj so sprievodcom

Rybačka s možnosťou nechania si úlovkuJ - 20€/os. + 3€/os za prípravu 

Taxíky - cca ako u nás

Opaľovací krém - Daylong 50 SPF

Očkovanie nepovinné

Dokopy: letenka + ubytko + strava + výlety + vreckové - 750€/9 dní (1 deň Lisabon + 8 dní Senegal)

 

Foto: Ľubica Milde

Peter Kuliffay

Ján Milde

Tomáš Majerník

Video: Tomáš Majerník

 


 

 

Ďakujem
zobrazení 2876
Publikované 25. 03. 2018
‹ ZermattVíkend v Anglicku ›
Milde | tvorba web stránok | Cookies politika | Všeobecné obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Nastavenie cookies